Rodzaje butów garniturowych

męskie obuwie do garnituru

Buty garniturowe zaliczane są do butów z rodziny tzw. klasycznej elegancji. Ich prostota wykonania sprawia, że są to buty uniwersalne, pasujące nie tylko jak nazwa wskazuje do garnituru, ale tez mniej formalnych strojów. Wszelkiego rodzaju dodatki stosowane w butach typu ozdobne aplikacje, zadarte noski, dodatkowe różnorodne przeszycia czy rozcięcia sprawiają, że buty stają się mniej eleganckie. W związku z tym też po krótkim czasie przestają być modne, przemijają wraz z modą. Buty utrzymane w trendzie prostej klasyki są zdecydowanie mniej podatna na zmieniające się trendy, a ich dobre wykonanie sprawi, że będą nam służyć latami.

Eleganckie, dobrze wykonane i klasyczne buty męskie są zwieńczeniem każdej stylizacji, a szczególnie tej, w której główną rolę odgrywa garnitur. Dlatego też warto poświęcić uwagę na wybór odpowiednich butów, ponieważ będzie to dobra inwestycja. Na rynku obuwniczym istnieje kilka rodzajów obuwia zaliczanego jako obuwie do garnituru – Patine. Każde z nich różni się jednak pewnymi swoistymi elementami.

Buty garniturowe typu oxford

Buty oxford uważane są za najbardziej elegancki model męskich butów stosowanych do garnituru. Oxfordki są sznurowanymi pantoflami, które niezwykle łatwo rozpoznać po specyficznych zaokrąglonych noskach. Zazwyczaj wykonywane są z wysokiej jakości skóry, a ich cechą charakterystyczna jest też cienka podeszwa. O oxfordach mówi się, że są to buty posiadające tzw. zamkniętą przyszwę, co wskazuje, że dziurki na sznurowadła są wszyte pod spód buta (jego zewnętrznej części).

Brogsy

Brogsy uważane są za typowe, szwedzkie pantofle męskie. Charakterystyczne w ich fasonie jest to, że można zauważyć liczne dziurkowania, zaś ich czubki zwykle posiadają delikatne zdobienia, według niektórych kształtem przypominające rozetę. Brogsy występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to buty z otwartą przyszwą, drugi typ- z zamkniętą przyszwą. Wersja zamszowa brogsów to idealnie sprawdza się we wszystkich codziennych stylizacjach.