Szlafroki damskie wczoraj i dziś

Szlafroki – te domowe ubrania ma każda pani. Nie wierzycie? Wystarczy, że otworzy szafę, a obok kurtek, szali i bluz, pojawią się stroje, które są wygodne, stylowe i miłe w dotyku. Bo takie właśnie mają być szlafroki damskie. https://www.xoxoxo.pl/kategoria/szlafroki-damskie-2

Cofnijmy się w czasie z szlafrokiem

Szlafrok – to słowo nie brzmi przyjaźnie. Pochodzi bowiem z języka niemieckiego i tłumaczy się je na polskie: „spać”. Wzięło się z tego, że ludność niemiecka spała w dodatkowym okryciu. Dlaczego? Aby także nocą mogli czuć się komfortowo, np. w trakcie wizyty niespodziewanych gości. Z kolei peniuar to już określenie francuskie sprzed setek lat. Wówczas taki ubiór zakładały najczęściej tancerki w celu podkreślenia swoich kobiecych wdzięków. A co z tunikami? Tak, tą nazwę także należy wspomnieć. Bo właściwie stroje te były fundamentem rozwoju późniejszych szlafroków damskich, a ich pochodzenie datuje się na czasy starożytnej Grecji. Co ciekawe, z kolei polska podomka „narodziła” się w latach 50. XX wieku, w ramach konkursu na rodzimą nazwę szlafroka.

Szlafroki dzisiaj

Dzisiaj na taki strój stać każdą kobietą. I jest on popularny także wśród panów (też doda im pewnej elegancji, a zastosowanie będzie bardzo praktyczne). Szlafroki obecnie są odważne, seksowne, delikatne i zmysłowe. Mają różne funkcje, i zaskakują swoimi krojami, i fasonami. Wybór jest bardzo szeroki. Nie tylko zagraniczne, ale i polskie marki prezentują swoje liczne produkty. Wystarczy kilkadziesiąt złotych, a zakupi się już wygodny „peniuar” z ciekawymi krojami oraz przeróżnymi wzorami. Lniane, bawełniane, z poliestru, bambusowe – również materiał, z jakiego są wykonane, daje poczucie komfortu i bardzo relaksuje. Przyjęło się kiedyś, że szlafrok nosi się w sypialni, tuż po kąpieli. Tymczasem zalicza się on dzisiaj do mody homewear. Zakłada się go nawet podczas babskiego wieczoru zamiast wygodnego dresu.